Descoperă Muzeul ASTRA din Sibiu cu echipa Rowmania și Muzeul Ivan Patzaichin

Dacă sunteți în Sibiu în weekendul 27-28 iulie, aveți ocazia să experimentați Muzeul Civilizației Populare Tradiționale „ASTRA” într-un mod inedit! Într-un eveniment special organizat de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 și Muzeul ASTRA, veți avea parte de activități care combină natura, cultura și gastronomia.

Explorăm Muzeul ASTRA din canotcă

Una dintre atracțiile principale ale evenimentului este plimbarea ghidată cu canotcile Rowmania – PATZAIKIN pe lacul Dumbrava. Experiența unică vă permite să descoperiți muzeul dintr-o perspectivă nouă, navigând printre expozițiile exterioare, într-un cadru natural aparte.

Activități creative pentru copii

Pentru copii și pentru cei care își doresc să își exprime creativitatea, am pregătit două ateliere speciale: Dragoș Istrate va coordona un atelier de bărci, unde copiii vor învăța despre construcția și istoria bărcilor. Laura Belmega va susține un atelier de reciclare creativă, în care participanții vor crea figurine din elemente naturale.

Festival gastronomic lipovenesc

Duminică, pe 28 iulie, la Muzeul ASTRA organizăm festivalul gastronomic lipovenesc, unde veți avea ocazia să vă delectați cu preparate tradiționale pregătite de localnice din Mila 23, Delta Dunării.

Programul evenimentului

Loc: Lacul Dumbrava – zona Morilor de Vânt, Casele din Letea, Casa din Mahmudia

Sâmbătă și Duminică, 27-28 iulie:
09:00 – 12:00 și 16:00 – 20:00

• Ture de vâslit în canotcă
  • Atelier de bărci (cu Dragoș Istrate)
  • Atelier de reciclare creativă (figurine din elemente naturale) (cu Laura Belmega)

Duminică, 28 iulie:

• Festival gastronomic lipovenesc cu localnice din Mila 23

– Sâmbătă și duminică, 27-28 iulie: Plimbări cu canotcile, Ateliere de canotci în miniatură, Atelier de reciclare creativă
– Duminică, 28 iulie: Festival gastronomic lipovenesc

Accesul la eveniment se face pe baza biletului de intrare în Muzeul ASTRA.

Informații suplimentare despre eveniment sunt disponibile aici.

Evenimentul este organizat de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 împreună cu Muzeul ASTRA din Sibiu și face parte din amplul program #ASTRAMulticultural, ajuns la ediția a IX-a.
În cele 4 zile din program (24-28 iulie), la ASTRA Multicultural vor fi organizate: un festival de muzică și dansuri tradiționale multietnice, ateliere interactive menite să-i plaseze pe meșteri pe o piață a produselor de calitate, autentice și reprezentative, un maraton gastronomic multietnic, în care se prezintă adaptabilitatea hranei la fiecare anotimp și situație din viața comunității – model de adaptat în contemporaneitate pentru reducerea risipei alimentare şi reutilizarea în alte scopuri.
Evenimentul de la Sibiu face parte dintr-un program mai amplu al Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23, campania Apele Unite ale României, care propune activități de educație non-formală, ecologizare și turism în natură. Acestea urmăresc angrenarea comunităților într-un exercițiu de descoperire și protejare a apelor ce le traversează și de valorizare a peisajului urban riveran.