Noaptea Muzeelor la Sate ajunge la Mila 23

În 2024, Noaptea Muzeelor la Sate ajunge și la Mila 23, în inima Deltei Dunării, la Muzeul Ivan Patzaichin – Centru de Inovare Comunitară.

Vă invităm la o seară specială, dedicată memoriei lui Ivan Patzaichin, un prilej pentru a descoperi istoria, cultura și spiritul unei comunități unice din Deltă, prin prisma uneia dintre personalitățile marcante ale locului.

Program: 19:00 – 21:00

Evenimentul principal al serii va fi proiecția documentarului artistic „IVAN – Omul cu rădăcini în ape”, regizat de Ana Preda. Filmul spune povestea legendarului Ivan Patzaichin, multiplu campion olimpic, mondial și european la canoe, omul cu rădăcini adânci în apele Deltei.

Realizat în co-producție de Televiziunea Română și Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23, documentarul explorează performanțele sale sportive impresionante și legătura profundă cu natura și comunitatea în care s-a format.

În completarea proiecției, vă invităm să explorați muzeul în cadrul unui tur ghidat. Expunerea din Muzeul Ivan Patzaichin – Centru de Inovare Comunitară dezvăluie povești despre realizările remarcabile ale lui Ivan și despre viața, tradițiile și obiceiurile comunității din Mila 23.

Parteneri:

Evenimentul este organizat împreună cu Noaptea Muzeelor la Sate, Televiziunea Română și beneficiază de susținerea Băncii Comerciale Române.

Intrarea este gratuită, în limita locurilor disponibile.