Patrimoniul lui Ivan Patzaichin a strălucit la Paris cu ocazia Jocurilor Olimpice 2024

Viața și moștenirea lui Ivan Patzaichin au fost celebrate la Paris, cu ocazia lansării internaționale a documentarului „IVAN - omul cu rădăcini în ape,” regizat de Ana Preda, o co-producție Televiziunea Română și Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23.

Premiera internațională, organizată de Institutul Cultural Român și Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23, a avut loc la Palatul Béhague, casa Ambasadei României în Republica Franceză și Casa României la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, într-un cadru plin de emoție, alături de echipa olimpică a României și o audiență formată din membri ai comunității românești, diplomați, sportivi și personalități culturale din România și Franța.

Evenimentul a fost deschis în prezența doamnelor Georgiana Potzaichin, soția lui Ivan, şi Ivona Potzaichin – Rusu, fiica marelui campion, și a ES doamna Ioana Bivolaru, Ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Republica Franceză. Au participat, de asemenea, Ana Preda, regizoarea filmului, Mihai Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Teodor Frolu, vice-preşedinte al Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23, sportivi din Team Romania, jurnaliști, personalități din Franța și România.

Premiera filmului a avut loc chiar în ziua finalei de canoe la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, cu sprijinul Ambasadei României în Republica Franceză și al Comitetului Olimpic Sportiv Român.

Premiera a coincis cu semifinala de canoe simplu la 1000 m, unde Cătălin Chirilă, una dintre speranțele României la o medalie, a ratat calificarea în finală. Sosirea sa la eveniment a fost un moment plin de emoție și simbolism; chiar atunci Georgiana relata momentul de cumpănă din cariera soțului ei, care, după o ediție a Jocurilor Olimpice fără medalii, se gândea să abandoneze sportul, însă a fost convins de familie și echipă să continue. Cariera lui Ivan a intrat, astfel, în perioada sa cea mai strălucitoare, pentru că în fiecare dintre anii ce au urmat, el a adus acasă un titlu suprem de campion mondial sau olimpic.

Mulțumiri Soniei Simionov și echipei Observator pentru prezentarea amplă a evenimentului organizat la Casa României din Paris:

Cătălin Chirilă a mărturisit că povestea lui Ivan și a eșecului de la Jocurile Olimpice din 1976 îl inspiră să-și continue activitatea cu și mai multă îndârjire, în ciuda pasului înapoi de la recenta sa participare la Jocurile Olimpice.

Proiecția documentarului la Paris în contextul Jocurilor Olimpice a reprezentat un omagiu adus marelui campion Ivan Patzaichin și un exemplu de soft power, demonstrând cum cultura și sportul pot fi ambasadori puternici ai valorilor unei națiuni. Într-un moment în care ochii lumii sunt ațintiți asupra Jocurilor Olimpice, povestea lui Ivan  a captat atenția și inimile celor prezenți la premiera documentarului co-produs de Televiziunea Română și Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23.

Mulțumiri speciale domnului Liviu Jicman, președinte al Institutului Cultural Român, doamnei Doina Marian, director al ICR Paris și echipei institutului cultural pentru găzduire și sprijin în organizarea acestui eveniment.

Toată recunoștința echipei Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23 pentru buna colaborare către: ES doamna Ioana Bivolaru, Ambasadorul României în Republica Franceză și domnul Mihai Covaliu, preşedinte al COSR.

Mulțumiri din partea echipei delegației noastre doamnei ambasador Ioana Bivolaru pentru ospitalitate și turul ghidat al splendidului Palat Béhague, o bijuterie arhitecturală din inima Parisului. Construit în stilul epocii de aur a arhitecturii pariziene, palatul se remarcă prin fațada sa impunătoare, ornamentele delicate și grădinile splendide care îl înconjoară.

Mulțumim colegilor Ana Preda, Sonia Simionov, Cristian China Birta și Vasile Tomoioagă pentru sprijinul lor esențial în organizarea premierei internaționale a filmului dedicat lui Ivan Patzaichin, un moment special de diplomație culturală ce a adus împreună arta, cultura și spiritul olimpic, chiar în inima Parisului, cu prilejul Jocurilor Olimpice 2024.

Documentarul, regizat de Ana Preda și co-produs de Televiziunea Română și Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23, oferă o perspectivă inedită asupra vieții și carierei lui Ivan Patzaichin. Filmul biografic include imagini rare și  aduce un omagiu performanțelor sportive și dedicației lui Ivan de a promova natura și cultura locală din Delta Dunării, conectând spiritul sportiv de rădăcinile sale profunde în natură.

Trailerul filmului „IVAN – omul cu rădăcini în ape”, r. Ana Preda.

Mai multe informații despre filmul documentar sunt disponibile aici.

text: Oana Costinaș

foto: Claudia Corneanu, Oana Costinaș, Sonia Simionov