Reportaj video realizat de Observator News cu prilejul inaugurării Muzeului

Mulțumiri Soniei Simionov și echipei Observator pentru prezență și reportajul realizat la Mila 23 cu prilejul inaugurării Muzeului Ivan Patzaichin – Centru de inovare comunitară.

În 2024, Noaptea Muzeelor la Sate ajunge și la Mila 23, la Muzeul Ivan Patzaichin – Centru de Inovare Comunitară. Vă invităm la o seară dedicată memoriei lui Ivan Patzaichin, pentru a descoperi istoria, cultura și spiritul unei comunități unice din Deltă, prin prisma uneia dintre personalitățile sale marcante.
Viața și moștenirea lui Ivan Patzaichin au fost celebrate la Paris prin lansarea filmului „IVAN - omul cu rădăcini în ape,” regizat de Ana Preda, o co-producție Televiziunea Română și Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23. Premiera internațională, organizată de Institutul Cultural Român și AIPM23, a avut loc la Palatul Béhague, sediul Ambasadei României în Franța.